« Späť na články

Prvá pomoc pre deti – ako na to?

Publikované: 28. júna 2017

Prvá pomoc v praxi

Na Slovensku vraj ovláda teóriu podania prvej pomoci 30 – 40% populácie. Ale iba 5% ľudí reálne chce a vie prvú pomoc v praxi aj poskytnúť. Najviac úrazov sa vraj stane v domácom prostredí a drvivá väčšina týchto nehôd patrí deťom.

Deti a obzvlášť bábätká sú špeciálnou kategóriou, kedy aj sebaistí dospelí odrazu mnohokrát váhajú a nevedia ako dieťaťu v prípade potreby pomôcť. Volať najprv záchranku alebo začať s umelým dýchaním? A koľkokrát mám vlastne stlačiť hrudník predtým, ako mu umelé dýchanie poskytnem? Či už je to zabehnutý cukrík, zástava dýchania, či febrilné kŕče, vo všetkých týchto situáciách je potrebné, aby rodič, alebo iný blízky vedel promptne a s rozvahou zareagovať. Vo všeobecnosti platí, že aj nedokonalé podanie prvej pomoci môže zachrániť život. Prvou pomocou sa nedá ublížiť, je to stav buď – alebo. Ale ruku na srdce, vedeli by ste v takej stresovej situácii, čo robiť?

Febrilné kŕče 

Snáď najväčším strašiakom väčšiny rodičov malých detí sú febrilné kŕče. Vyskytujú sa u detí predškolského veku pri vysokých teplotách. Dieťa má horúčku, potí sa, je červené v tvári, začne škúliť alebo prevracať oči, má zášklby svalov na tvári a končatinách, zaťaté päste. Zadržiava dych a niekedy môže dokonca dôjsť k strate vedomia.

Ak má vaše dieťa niektoré z týchto príznakov, okamžite mu treba zabezpečiť čerstvý vzduch a uvoľniť tesný odev. Treba ho schladiť, niekedy stačí odkrytie a vyzlečenie, lepšie je však obmývanie vlažnou vodou na hlave, hrudníku a brušku. Akonáhle stráca vedomie, skôr ako zavoláme záchranku, je potrebné dieťa dať do stabilizovanej polohy a sledovať jeho dýchanie.

Zabehnuté jabĺčko

Pozná to asi každá mama. Dieťa papá, pomedzi to džavoce, poprípade si hopsá po byte a nieje možné ho dostať do detskej sedačky. Odrazu mu však zabehne a začne kašlať. V lepšom prípade jabĺčko putuje z ústočiek na dlážku, stane sa však, že sa mu dostane hlbšie do dýchacích ciest a dieťa sa začne dusiť.

Niekedy stačí dieťaťu viackrát pobúchať po chrbte medzi lopatkami a neposlušný kúsok vyletí. Inokedy je situácia vážnejšia a vtedy nastupuje tzv. Heimlichov manéver. Je potrebné si však uvedomiť, že dieťa nie je len zmenšenina dospelého a postupy pri podaní prvej pomoci u detí majú svoje špecifiká.

Lepšie si raz odskúšať

Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. V tomto prípade je tisíckrát lepšie si podanie prvej pomoci odskúšať „nanečisto“ ako raz vidieť. V našom centre pravidelne ponúkame pre rodičov kurzy prvej pomoci zamerané na deti a preto nenechajte nič na náhodu a príďte si umelé dýchanie alebo postupy pri silnom krvácaní natrénovať. A pamätajte si, aj nedokonalá pomoc je lepšia ako žiadna!

 


Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ním aj so svojimi priateľmi.