« Späť na články

Otecko pri pôrode – áno či nie?

Publikované: 8. augusta 2017

Otázku, či so sebou k pôrodu vziať aj nastávajúceho otecka, rieši mnoho tehotných žien. Stále viac budúcich mamičiek je presvedčených, že ich prítomnosť počas prebiehajúceho pôrodu môže byť nielen príjemná, ale aj veľmi užitočná a nápomocná. Ak to tak cíti aj budúci otecko, je to prvý krok ku krásnemu zážitku pre oboch, akým narodenie potomka bezpochyby je.

Aké sú však úlohy rodičkinho partnera počas pôrodu? Je to len o fotení novonarodeného bábätka a zatelefonovania radostnej správy čerstvým starým rodičom? Naša lektorka, pôrodná asistentka Soňa Illéšová tvrdí, že je to priamo aj o fyzickej a psychickej pomoci budúcej mamičke. Kým sa totiž bábätko narodí, uplynie od prvej kontrakcie často mnoho dlhých a náročných hodín. Počas tohto času sa rodiaca žena potrebuje sústrediť na seba a bábätko, predýchavať kontrakcie, dať si horúcu sprchu, alebo sa schúliť do klbka. V takomto čase je tam budúci otecko od toho, aby svojej partnerke pomáhal. Niekedy jej pomôže masážou krížov, inokedy len vytvorí silnú podperu, o ktorú sa môže budúca mamička s dôverou zavesiť a prečkať kontrakciu. A niekedy úplne stačí, keď bude vedľa nej mlčky sedieť a držať ju za ruku. Dôležité je, že je tam s ňou, a pre ňu, nech už by potrebovala čokoľvek.

Nie každý muž, ktorý sa ocitne so svojou polovičkou v pôrodnici však vie, čo má v danom okamihu robiť. Má byť iniciatívny v pomoci, alebo má len ticho čakať a plniť pokyny svojej rodiacej partnerky? A čakajú na neho aj nejaké administratívne povinnosti? Všetko o prítomnosti otecka, prípadne inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode sa dozviete na našich kurzoch v Bratislavskom materskom centre Predeti Care. Sú šité na mieru práve vám, ktorí chcú byť na narodenie bábätka pripravení a chcú so svojou družkou prežiť naozaj nezabudnuteľné chvíle.

 

 

 

 


Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ním aj so svojimi priateľmi.

 

OZNAM!!

 

Chceli by sme Vás informovať  že naše materské centrá v Bratislave a v Nitre sú momentálne zatvorené.

           O ich opätovnom otvorení vás budeme informovať na našej stránke a na sociálnych sieťach Predeti.sk.

Ďakujeme za porozumenie.